אימפרוביזציה ועסקים / ריקי וורטמן

אימפרוביזציה ועסקים

 

בעולם העסקי, בו רמת אי הוודאות נמצאת במגמת עליה, היתרון נמצא בידיו של מי שחושב תוך כדי תנועה. וזו בדיוק הסיבה שבתי ספר לעסקים ברחבי העולם משתמשים בשיעורי אימפרוביזציה להקניית מיומנויות נדרשות כמו יצירתיות ומנהיגות.

אימפרוביזציה היא כל צורה של תיאטרון ספונטני, ללא תכנון, ומקצוענים אמיתיים אומרים שהשימוש ב"אימפרוב" ללימוד מיומנויות עסקיות הוא עסק רציני.

 

רוברט קאלהן (Robert Kulhan), פרופסור עוזר בביה"ס למנהל עסקים "Fuqua " שבאוניברסיטת דיוק בצפון קרולינה ומנכ"ל "Business Improvisation", הופיע על הבמות במשך שנים רבות כמאלתר. בימים אלו קאלהן מלמד סטודנטים למנהל עסקים ומנהלים.

"אימפרוביזציה היא לא רק קומדיה, אימפרוביזציה היא תגובה – להיות ממוקד ונוכח ברגע, בהווה, ברמה מאד גבוהה" אמר קאלהן לCNN.

אימפרוביזציה לא רק מלמדת אנשים להגיב ולהסתגל, אלא מלמדת יצירתיות, תקשורת, יכולת המצאה, עבודת צוות ומנהיגות.

 

לקשמי בלחנדרה (Lakshmi Balachandra )  מלמדת אימפרוביזציה ואלתור (Improvisational Leadership) בביה"ס לניהול "סלואן" שב MIT ומרצה אורחת לתלמידי משא ומתן מתקדם בביה"ס לניהול "הרוורד".  בלחנדרה הייתה קומיקאית מאלתרת לפני שהחלה לעבוד בהון סיכון ופיננסים. היא החלה ללמוד MBA ב MIT – Sloan ומספרת כי שם הבינה עד כמה היא משתמשת בכישורי האימפרוביזציה בקריירה העסקית שלה. "אימפרוביזציה מלמדת אותך לחשוב תוך כדי, להגיב ולהתאים את עצמך במהירות לאירועים בלתי צפויים ובלתי מתוכננים" אמרה בלחנדרה ל CNN. "כישורי אימפרוביזציה חלים על מנהיגות וחלים על משא ומתן – אזורים בהם אף פעם אין לך שליטה על מה שקורה," היא אומרת. "משא ומתן הוא תהליך דינמי, אתה חייב להיות מסוגל לחשוב תוך כדי ריצה ולהסתגל."

 

קאלהן ובלחנדרה אומרים כי המפתח לאימפרוביזציה הוא עקרון ה "כן ו...". הם מאמינים שזהו עקרון הרלוונטי במיוחד בעסקים.

בהופעת אימפרוביזציה משמעות ה "כן ו..." הוא הקשבה לדברי הפרטנרים, קבלת ההצעות שלהם, ובנית המשך הסצינה על גבי הצעות אלו. במונחים עסקיים הכוונה קבלת כל הצעה שמובאת אל השולחן, ולקיחת ההצעה רחוק יותר.

קאלהן אומר כי סוג כזה של "השעיית השיפוט" היא חיונית לתהליכים של סיעור מוחות וחשיבה יצירתית. קאלהן אומר שחשיבה ביקורתית חשובה אף היא, אלא שלעיתים היא מפריעה בדרך להישגים. 

"יש תפיסה מוטעית בעולם העסקים שעליך להיות 100% צודק ב 100% מהפעמים, כשאמת היא שעליך להיות 100% צודק ב 10% מהפעמים. בשאר הפעמים, עליך פשוט לקבל החלטות." אומר קאלהן. "אנחנו שוקעים בבוץ של חשיבה וניתוח יתר ומרגישים שעלינו להיות צודקים כל הזמן. אבל אם פשוט תקבל החלטה יהיה לך המקום להסתגל, להתאים ולהגיב על מנת שהכל יעבוד בפרמטרים שיש לך."

קאלהן אומר שעקרונות האימפרוביזציה יעזרו לכל אחד להשחיז את הכישורים העסקיים שלו, וגם אם לא תוכל להגיע לכיתת אימפרוביזציה עדיין תוכל להחיל את יסודות האימפרוביזציה לתוך היום יום שלך.

"דרך אחת היא בקרה עצמית – הסתכל בזמן אמת מה אתה עושה, ואיך אתה משפיע על אנשים אחרים" הוא אמר ל CNN, " תוכל לקחת את ה "כן ו..." ולבחון אותו בביתך, או בפגישות. נסה לתרגל השעיה של השיפוט שלך – נסה את העקרונות בחיים האמיתיים"

 

מאמר זה תורגם ע"י ריקי וורטמן , שחקנית, מעבירה סדנאות אימפרוביזציה למנהלים ואנשי מכירות. עם רקע בתעשיית ההיי-טק, למדה על הקשר הישיר בין אימפרוביזציה למצבים עסקיים מורכבים, פיתחה סדנאות אימפרוביזציה לאנשים שאינם שחקנים ומעבירה אותן בכל הארץ. מקימת improv yourself – מרכז אימפרוביזציה המחזק ומטפח את הקשר בין אימפרוביזציה לשיפור עצמי http://www.improvyourself.co.il

 

המאמר תורגם ברוחו של מאמר שכתב מארק טוטון, CNN http://edition.cnn.com/2010/BUSINESS/02/18/improvisation.business.skills/index.html

ריקי וורטמן
שחקנית, מעבירה סדנאות אימפרוביזציה למנהלים בארגונים. עם רקע בתעשיית ההיי-טק, למדה על הקשר הישיר בין אימפרוביזציה למצבים עסקיים מורכבים.
שחקנית, מעבירה סדנאות אימפרוביזציה למנהלים. עם רקע בתעשיית ההיי-טק, למדה על הקשר הישיר בין אימפרוביזציה למצבים עסקיים מורכבים.
Improv Yourself
מרכז אימפרוביזציה המחזק ומטפח את הקשר בין אימפרוביזציה לשיפור עצמי. סדנאות לארגונים ולפרטיים להעצמת כישורי ניהול, מכירות, עמידה מול קהל, חשיבה יצירתית, מיומנויות תקשורת, התמודדות במצבי לחץ ועוד.
054-8116008
קישור לאתר
עסקים - אימון עסקי
תאריך: 14/2/2011
 


מאמרים נוספים בתחום עסקים - אימון עסקי

לנהל עסק קטן / איל פטרן
המשימות שנופלות על המנהל לעיתים גדול בהרבה מאשר בארגון גדול ומסודר. מצד אחד אנחנו רוצים לחסוך בכסף ולא לשכור הרבה עובדים, שגם תופסים מקום וגם עולים לא מעט ומצד שני יש גבול למה שבן אדם אחד יכול לעשות.
אימפרוביזציה ועסקים / ריקי וורטמן
בעולם העסקי, בו רמת אי הוודאות נמצאת במגמת עליה, היתרון נמצא בידיו של מי שחושב תוך כדי תנועה. זו הסיבה שבתי ספר לעסקים בעולם משתמשים בשיעורי אימפרוביזציה להקניית מיומנויות נדרשות כמו יצירתיות ומנהיגות
שימוש באימפרוביזציה בעולם העסקי / ריקי וורטמן
העולם העסקי רצוף אי וודאויות ושינויים. על ידי שימוש בטכניקות הלקוחות מעולם התיאטרון, יכולים העובדים בארגון להתאים את עצמם בצורה טובה יותר למצבים המשתנים.